Twitter'ın piyasa değeri 'Elon Musk' endişesiyle düşüşte

Twitter'ın piyasa değeri 'Elon Musk' endişesiyle düşüşte

Twitter'ın piyasa değeri, Elon Musk'ın sosyal medya devini satın alma anlaşmasıyla ilgili endişelerin ortaya çıkmasıyla Musk'ın satın aldığı fiyatın 9 milyar dolar altına düştü.

A+A-

Twitter hisseleri düşüyor. Bu düşüş, yatırımcılar arasında anlaşmanın bitiş çizgisine ulaşmayacağına dair bazı endişeler olduğuna işaret ediyor.

Twitter hisseleri, Nisan sonunda yılın en yüksek seviyesini test etmesinden bu yana yaklaşık yüzde 13 değer kaybetti. Perşembe günü piyasa kapanışıyla Twitter hisseleri 45.08 dolardan işlem gördü. Musk'ın ödemeyi kabul ettiği 27 Nisan’da hisse senedi fiyatı 54.20 doladı. hisse senedi fiyatlarındaki bu değişiklik, sosyal medya şirketinin piyasa değerinde 9 milyar dolardan fazla bir düşüş anlamına geliyor.

Twitter'ın yönetim kurulu satın almayı onayladı; fakat anlaşmanın sonuçlanması aylar alabilir ve bunun olacağına dair bir garanti yok.

220 milyar dolardan fazla servete sahip Tesla CEO’su anlaşmadan vazgeçerse 1 milyar dolarlık bir ayrılık ücreti ödemek zorunda kalacak.

Evercore ISI analisti Mark Mahaney e-mail yoluyla yaptığı açıklamada ‘’Piyasa, düzenleyici zorluklar nedeniyle anlaşmanın gerçekleşeceği konusunda daha az güven duyuyor’’ dedi ve bunun hisse senedi hareketinin "çok hızlı bir yorumu" olduğunu ekledi.

Musk, Twitter'ı doğrudan satın almak için teklifte bulunmadan önce, Nisan ayının başında yüzde 9,2’lik hisse almıştı; fakat bu satın almayı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) zorunlu düzenlemeleri dahilinde zamanında açıklamadı. Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Musk'ın ifşasının zamanlamasını araştırdığını bildirdi. Daha sonra FTC'nin satın almayı ayrı olarak gözden geçirdiği söylendi.

Wedbush Securities analisti Dan Ives, Musk ile yapılan anlaşmanın tamamlanma ihtimalinin yüzde 90 veya daha fazla olduğunu ancak fiyat üzerinde baskı yapan 3 şey olduğunu belirtti. Ives "bunlardan ilki, twitter hissesinin halka açık bir şirket olarak kalması durumunda yalnızca 20 dolarla değerlenecek olması. İkinci olarak düzenleyici kurumların aksiyonları anlaşmaya gölge düşürüyor. Son olarak ise Musk'ın kısmen Tesla hisselerinden yararlanarak satın almayı finanse etmesi daha büyük risk ve belirsizlik oluşturuyor." ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler