WhatsApp yazışmaları işten kovulma sebebi

WhatsApp yazışmaları işten kovulma sebebi

Sakarya'da gerçekleşen bir olayda 3 çalışan, iş hakkında kurulan WhatsApp grubunda yazdıklarından dolayı işten atıldı. Çalışanlar herhangi bir haktan yararlanamadı.

A+A-

Günümüzde sadece arkadaşlarla sohbet için değil iş için de WhatsApp uygulaması kullanılıyor. Çalışanlar birbiri ile WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçiyor. Konuşmaların ofis ortamında değil de mobil uygulamadan yapılması, bu konuşmaların iş sözleşmesi kapsamının dışında değerlendirileceği anlamına gelmiyor. WhatsApp’ta yazdıklarınız, işten tazminatsız atılmanıza neden olabilir.

Donanımhaber'in haberine göre Sakarya’da gerçekleşen bir olayda 3 çalışan, WhatsApp grubunda yazıları nedeniyle tazminatsız olarak işten atıldı. Çalışanlardan biri haksız fesih iddiasıyla işe iade davası açtı ancak hem yerel mahkeme, hem de istinaf davayı reddetti.

Fesih gerekçesi olarak 16 Şubat 2018’deki WhatsApp grubu yazışmalarında şirketin ürünü ve yöneticileri hakkında olumsuz yazılar yazması gerekçe gösterildi. Gruptaki bir çalışan, diğer çalışanların yazdığı mesajları işverenine gösterdi. Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 9. Hukuk Dairesi ise WhatsApp yazışmalarının işveren tarafından hile veya tehdit yoluyla elde edildiğine dair delil veya iddia bulunmadığına dikkat çekerek, “WhatsApp grubuna dahil üye işçilerden birisi tarafından iş yeri yetkililerine yazışmaların gösterimi neticesinde fesih sürecinin başladığı anlaşılmış olup, iş yeri yetkililerinin kendilerine yönelik yazılan ağır sinkaflı hakaretlerden haberdar olmaları sonrasında davacı ile birlikte aynı ortamda çalışmalarını beklemek hakkaniyete aykırı olacaktır” diyerek feshi haklı buldu.

Kararı değerlendiren avukat Levent Karakoç, “İşçilerimiz, WhatsApp gruplarındaki yazışmaların işverene ulaştırılabileceği olasılığını değerlendirmeli. Ayrıca arzu edilmeyen şekilde iş akitleri fesh edilmesi halinde işsizlik maaşı da alamayabileceklerini bilmeliler” dedi.

Bu olayda da görüldüğü üzere WhatsApp yazışmalarınıza dikkat etmenizde fayda var. Grupta yönetici veya işveren olmasa bile o yazışmalar bir şekilde onlara iletilebilir ve işten atılmanıza yol açabilir.