Ayçiçek yağı ihracatı yasaklandı

Ayçiçek yağı ihracatı yasaklandı

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş, Türkiye iç pazarında ayçiçek yağında arz sorunu yaşanmasına neden olmuştu

A+A-

İç pazarda yaşanan fiyat hareketlerini dizginlemek ve arz sorununu önlemek için ayçiçek ihracatı yasaklandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi, Türkiye’de ayçiçek yağında arz sorununa neden oldu. Alınan kararla ayçiçek yağı ihracatı yasaklandı. Ayçiçek yağının yanı sıra soya yağı, ayçiçeği tohumu, aspir, pamuk tohumu yağları, rep, kolza ve hardal yağı, mısır yağı ve margarin ihracatı da durduruldu.

Ticaret Bakanlığı’nın 27 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımladığı ‘Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ’i kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığınca ayçiçeği ve diğer yağ ihracatı yasakladı. Tebliğ kapsamında daha önce daha zeytinyağı, kırımızı mercimek ve fasulyeye ürünleri ihracatı da yasaklanmıştı.

Kerç Boğazı’ndan geçen gemi yok

Azak Denizi’nde bekleyen Türk gemileri harekete geçti. Rus tarafından gemilerde yapılan kontrollerden sonra gemilere izin verildiğini belirten sektör temsilcileri, bu tüm bu gelişmelere rağmen Kerç Boğazı’ndan henüz geçen gemilerin olmadığını ifade ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı telefon görüşmesinde Azak Denizi'nde bekletilen gemiler gündeme getirilmişti. Putin'in gemilerin geçişine izin verilmesi talimatı vereceği aktarılmıştı.

“Gerekli güvenliği Rusya sağlayacak”

Rus mevkidaşı Şoygu ile görüşmesi konusunda açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, Rusya ve Ukrayna'da bulunan gemilerin Türkiye'ye dönmesi için olumlu yanıt aldıklarını söyledi. Akar, "Ticaret gemilerimizin gelmesi konusunda gerekli güvenliği Rusya sağlayacak." ifadelerini kullandı.

İhracat yasağı gelen ürünler

· Soya yağı ve fraksiyonları (Sadece gıda amaçlı ihracat başvuruları)
· Ayçiçeği tohumu, aspir veya pamuk tohumu yağları ve bunların fraksiyonları
· Rep, kolza ve hardal yağı ve bunların fraksiyonları
· Mısır yağı ve fraksiyonları
· Margarin

İlgili Haberler