Borsada işlemler durduruldu

Borsada işlemler durduruldu

Borsada kaybın yüzde 5'i aşması nedeniyle devre kesici uygulaması devreye girdi. BIST 100 günü eksik ve kayıpla tamamladı

A+A-

Borsa İstanbul'da kaybın yüzde 5'i aşması nedeniyle saat 17:47 itibarıyla devre kesici uygulaması devreye girdi, işlemler durduruldu. BIST 100 Endeksi günü yüzde 5.02 kayıpla tamamladı

Borsa İstanbul'dan konu ile ilgili şu açıklama yapıldı

* Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, VİOP'ta işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durduruldu.

* Saat 17:47:02 itibarıyla endekse bağlı devre kesici tetiklenmiş ve Pay Piyasasındaki tüm işlem sıralarında, VİOP Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Pay Senedi Repo Pazarında işlemler geçici olarak durdurulmuştur.

* Pay Piyasasında ve BAP Pay Repo Pazarı'nda işlemler bugün yeniden başlatılmayacaktır, seans tamamlanmıştır.

* VİOP Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde normal seansın kalanında işlem yapılmayacak olup seans akışı normal saatinde VIOP_SEANS_SONU işlem günü bölümü ile devam edecek.

Borsa İstanbul'da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi, anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7'lik değer kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik işlemleriyle zarar görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.

BIST 100 Endeksi günü 100,88 puanlık kayıpla 1.910,29 puandan tamamladı. 3933 milyar TL'lik işlemi gerçekleştiği haftanın ilk işlem gününde hisse senetleri ortalama yüzde 5,02 oranında değer yitirdi.

 

İlgili Haberler