Bulgaristan Rusya'nın transit gazına uyguladığı vergiyi kaldırdı

Bulgaristan Rusya'nın transit gazına uyguladığı vergiyi kaldırdı

Bulgaristan Parlamentosu, bugün yapılan oylama ile Rusya'nın transit gaz akışına yakın zamanda uygulamaya başladığı vergiyi kaldırdı.

A+A-

Bulgaristan Rusya'nın transit gazına uyguladığı vergiyi kaldırma kararı aldı. Söz konusu karar, Bulgaristan'ın başta Gazprom olmak üzere herhangi bir Rus gaz tedarikçisinden ödeme tahsil edememesi üzerine, 13 Ekim'de yürürlüğe giren 20,00 BGN/MWh (10,22 EUR/MWh) verginin geçen hafta askıya alınmasının ardından geldi.

Piyasa katılımcıları, verginin Rusya'nın güneydoğu Avrupa'ya gaz akışını sınırlayabileceğinden ve bölgesel gaz merkezlerinde oynaklığı artırabileceğinden endişe ediyordu.

Macaristan, Avrupa Komisyonu'ndan yeni vergi konusunda Bulgaristan'a karşı ihlal prosedürü başlatmasını isterken, Sırbistan da müdahale çağrısında bulunmuştu.

Bulgaristan başlangıçta toplanan vergiden 2024 yılında 2 milyar BGN'nin üzerinde gelir beklemişti, ancak daha sonra bu tutarı devlet bütçesinden çekti.

Bulgar siyasetçi ve eski başbakan Kiril Petkov geçen hafta yaptığı açıklamada, ülkesinin bunun yerine diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte Rusya boru hattı sevkiyatlarına da çok taraflı bir vergi getirilmesini isteyeceğini söyledi.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler