Chobani halk arz alıyor: Başvuru yapıldı

Chobani halk arz alıyor: Başvuru yapıldı

Hamdi Ulukaya’nın kurduğu yoğurt üreticisi Chobani Inc. ABD’de halka arz olmak için ABD sermaye piyasaları düzenleyicisi SEC’e başvuru yaptı.

A+A-

Hamdi Ulukaya’nın kurduğu yoğurt üreticisi Chobani Inc. ABD’de halka arz için başvurdu. 16 yıllık şirket SEC’e yaptığı başvuruda 100 milyon dolarlık hisse satışı hedeflediğini bildirdi.

Bloomberg HT'nin haberine göre şirketin Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Hamdi Ulukaya başvuru dosyasında yer alan açıklamasında “Hala genç, enerjik ve girişimci bir şirketiz” değerlendirmesini yaptı.

Chobani 2005’te kuruldu

Ulukaya 1994’te Türkiye’den ABD’ye gitmiş, 2005’te Chobani’yi kurmuştu. Chobani’nin satışlarının %95’i Kuzey Amerika’da gerçekleşiyor.

Başvuruda şirketin finansalları hakkında bilgiler de yer aldı. 26 Eylül’de biten dokuz aylık dönemde Chobani’nin zararı hafif artışla 24 milyon dolara çıkarken satışları 1,06 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İzahname SEC’e sunuldu

SEC’e sunulan izahnamede risk faktörleri arasında arz zinciri sıkıntıları, işgücü açığı ve pandemiye ilişkin artan maliyetler sıralandı.

Halka arz sürecini Goldman Sachs ve Bank of America yönetecek. Chobani, hisselerini CHO kodu ile Nasdaq Global Select Market’te halka arz etmeyi planlıyor.