Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan düşük faizle yatırım çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan düşük faizle yatırım çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl Özel Ödülleri programında konuştu. Erdoğan, "Yatırımcılara sesleniyorum. Gelin, sizleri düşük faizle yatırımlara davet ediyorum." dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl Özel Ödülleri programında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İTO'nun ödül programında, iş dünyasına yatırım çağrısı yaptı.

Erdoğan, "Başta kamu bankaları olmak üzere düşük faizle sizleri yatırıma davet ediyorum" dedi. Enflasyonu faiz ile kontrol altına alma yaklaşımının ciddiye alınmadığını belirten Erdoğan, "Büyük liderler bile faiz düşürmenin faydalı olduğuna karar verdi, mesela Putin de faiz düşürmeye başladı" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan satırlar şöyle:

- Düşük faizle yatırım yapın, düşük faizle yapılan yatırım istihdam sağlayacak.

- Tüm dünya faiz indirimin faydalarını anladı.

- Faizi düşürmenin faydası olduğuna inanmaya başladılar.

- Gelişmiş ülkeler bile ekonomisini durgunluğa sokarak, sosyal sorumlulukla uğraşmayı göze almıyor. Kimileri küçük artışlar yaparken, kimileri bizim gibi faiz düşürüyor. Sayın Putin de faizi düşürdü.

- Burada yatırımcılar var sizlere sesleniyorum. Gelin düşük faizle yapın. Çünkü düşük faizle yapılan yatırımlar üretimi artıracak, ihracatı artıracak, cari fazlayı artıracak.

- Enflasyonu tek haneye indirmekte kararlıyız.

- Bu yılın ilk yarısında yüzde 7,5 düzeyinde gelen büyüme, 31 milyona dayanan istihdam, 40 milyar dolara dayanan turizm gelirleri hedeflere ulaştığımızın işaretidir.

- Kamu bankalarından düşük faizle KOBİ'leri desteklemeye devam edeceğiz.

- Çalışanlarına elektrik ve doğalgaz desteği veren işverenleri Nisan 2023'e dek 1000 liraya kadar kısmı için vergiden muaf tutacağız.

İlgili Haberler