Dünyanın en çok satan telefon markası açıklandı

Dünyanın en çok satan telefon markası açıklandı

Küresel çip krizi nedeniyle akıllı telefon pazarı düz bir çizgi izlerken Apple gerileme yaşamasına rağmen liderliğe oturmayı bildi. Samsung yavaş yavaş pazardaki hakimiyetini kayboluyor.

A+A-

Yıllarca akıllı telefon pazarının lideri ünvanını koruyan Samsung, özellikle son iki yıldır beklentilerin altında kalan satışları nedeniyle koltuğunu Apple’a bırakmak üzere. Önceki yıl son çeyrekte ilk kez pazarda liderliği yakalayan Apple, geçen yıl son çeyrekte koltuğunu geri aldı. 

Dördüncü çeyrekte lider Apple

iPhone 12 satışları sayesinde 2020 yılı son çeyrekte ilk kez akıllı telefon pazarının lideri olan Apple, çip krizi nedeniyle geçen yıl üçüncülüğe kadar gerilemişti. Sonrasında yeniden vites arttıran firma geçen yıl son çeyrekte yeniden lider oldu. 

Canalys raporuna göre son çeyrekte Apple yüzde 22 pazar payı ile liderliğe yükseldi. iPhone 13satışları bunda önemli bir rol oynadı. Samsung da payını arttırarak yüzde 20’ye çıkardı ancak liderlik için yetmedi. Xiaomi yüzde 12, Oppo yüzde 9, Vivo ise yüzde 8 paya sahip. Ülke olarak Çin’in lider olduğunu söyleyebiliriz. 

Yonga krizi nedeniyle pazarın genelinde yüzde 1 civarında bir artış yaşandı. Bu yıl ortalarına doğru krizde bir gevşeme bekleniyor. Bunun üretime ve satışlara pozitif olarak yansıması olacak mı hep birlikte göreceğiz. 

İlgili Haberler