ECB Başkanı Lagarde'den enflasyon açıklaması

ECB Başkanı Lagarde'den enflasyon açıklaması

Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Christine Lagarde'den yüksek seyreden enflasyonla ilgili çarpıcı bir açıklama geldi. Enflasyon tehdidini yakından takip ettiklerini belirten Lagarde, tehdidin büyümesi halinde daha hızlı hareket edeceklerini söyledi.

A+A-

Portekiz'deki bir bankacılık forumunda konuşan Lagarde Temmuz toplantısında 25 baz puanlık faiz artış planını yinelerken gerekirse daha hızlı hareket etmeye hazır olduklarını söyledi. Lagarde "Eğer daha yüksek enflasyonun beklentileri tehdit ettiğini görürsek teşvikleri daha hızlı bir şekilde geri çekeriz" dedi.

Enerji ve gıda şoklarının büyüklüğünün enflasyonda belirsizlik yarattığını, enflasyonun hizmet sektöründe de yaygın şekilde de artmaya başladığını ifade eden Lagarde enflasyon baskılarının artabileceğine, enflasyon şoklarının büyümeyi de olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Buna rağmen pozitif büyüme beklediklerini vurguladı.

Lagarde "Eylül sonrası faiz artışlarında kademel, ve sürdürülebilir bir patikada ilerleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Avrupa Merkez Bankası, Rusya'dan enerji ithalatını kesmenin resesyonu tetikleyeceğine dair endişelerin gölgesinde rekor yüksek enflasyonu kontrol altına almak için 10 yılda ilk kez faiz artırımına hazırlanıyor.

AMB yetkilileri son toplantıda 25 baz puan faiz artışı mesajı vermişti.

İlgili Haberler