Hedge amaçlı işlemlere vergi istisnası

Hedge amaçlı işlemlere vergi istisnası

Türev işlemlerde hedge ve spekülatif ayrımı yapılarak, hedge amaçlı işlemlere vergi istisnası geliyor

A+A-

Türev işlemlerde hedge ve spekülatif ayrımı yapılarak, hedge amaçlı işlemlere vergi istisnası geliyor

Türev işlemlerde vergilerin kaldırılmasıyla ilgili çalışmalarda sona yaklaşılırken,bankacılar borsa dışındaki türev işlemlerde banka ve sigorta muameleleri vergisinin (BSMV) kaldırılması konusunda Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüştüklerini söyledi. Türev işlemlerde hedge-spekülatif ayrımının yapılacağını belirten bankacılar, BSMV istisnasının hedge amaçlı işlemleri kapsayacağına dikkat çekti.

Hedge ve spekülatif işlem ayrımı bireysel ve kurumsal hesaplar üzerinden yapılacak; kurumsal hesaplar hedge işlemi sayılırken bireysel hesaplar spekülatif işlem kabul edilecek ve BSMV'ye tabi olmaya devam edecek.
Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ ise, VİOP işlemlerindeki vergilerin kaldırılması konusunun görüşüldüğünü teyit etti.

Mevcut durumda  Türkiye'de kurulu borsalarda gerçekleştirilen vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine ilişkin muameleler ve bu muameleler sonucu lehe alınan paralar BSMV'den istisna olurken yüzde 10 stopaja tabi.

Daha çok bankaların gerçekleştirdiği tezgah üstü opsiyon ve forward işlemlerden oluşan "borsa dışında türev işlemler" fiziki teslimatla sonuçlanmadığı sürece yüzde 5 BSMV'ye tabi. Bir banka, müşterisiyle yaptığı opsiyon işleminde alınan komisyon üzerinden BSMV ödüyor.

Vergi düzenlemelerinin görüşüleceği 10-11 Mayıs'ta yapılması beklenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı ileri bir tarihe ertelendi.

BSMV’nin matrahı, banka ve sigorta işlemleri sonucunda lehe alınan para olarak tanımlanıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.