İş Yatırım Garanti için ne hedef fiyat verdi?

İş Yatırım Garanti için ne hedef fiyat verdi?

İş Yatırım, Doğuş Grubu'nun İspanyol BBVA'ya hisse sattığı Garanti Bankası için 9,32 TL hedef fiyat ile 'TUT' önerisini korudu

A+A-

İş Yatırım, Doğuş Grubu'nun İspanyol BBVA'ya hisse sattığı Garanti Bankası için 9,32 TL hedef fiyat ile 'TUT' önerisini korudu
İş Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

" BBVA, Garanti Bankası'nın %14,89'unu stın aldı. Garanti Bankası'nın İspanyol ortağı BBVA, bankanın %14,89 hissesini Doğuş Grubu'na hisse başına 8,79 TL ödeyerek satın aldı. Ayrıca, 2014 yılı faaliyet karından dağıtılacak temettünün satışa konu beher hisse başına 0.11 TL'sine kadar olan kısmı Doğuş Grubu'na ait olacak. Anlaşma, BDDK dahil gerekli otoritelerin iznine tabi olacak. Söz konusu hisse devrini takiben Doğuş Grubu'nun Garanti Bankasındaki payı %10 olacak ve 10 adet yönetim kurulu üyesinden 2 adedini halen Doğuş Grubu atayacak.

Ferit Şahenk yönetim kurulu başkanı ve Ergun Özen de genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak görevlerine devam edecekler. Bu durumda bankanın yönetimini koruyor olması olumlu algılanacaktır. BBVA'in toplam payı %50'nin altında kalacağı için bu hisse devri herhangi bir zorunlu çağrı gerektirmeyecek ancak yine de son sözü SPK söyleyecek.  BBVA aynı zamanda 229,2 milyon hissesinin hızlandırılmış ikincil arzını tamamlayarak Garanti Bankası hisseleri için kaynak yarattı. Bizce piyasa fiyatına yakın yerde gerçekleşen 8,90 TL fiyat aynı zamanda kontrol primini de içerdiği için cazip görülmeyecektir. Ancak orta vadede bankanın karlılığı ve yönetim şekli hissenin değerini etkileyecektir. Hedef fiyatımıza göre %5 getiri potansiyeli sunan Garanti Bankası için TUT önerimizi koruyoruz."

 

DOĞUŞ GRUBU İSPANYOL BBVA'YA GARANTİ HİSSESİ SATTI

 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.