Şirketler borsadaki kayıplarını telafi ediyor

Şirketler borsadaki kayıplarını telafi ediyor

Darbe girişiminin ardından 1 haftalık düşüşün 80 milyar liraya dayandığı borsada, şirketler kayıplarını telafi etmeye başladı

A+A-

FETÖ'nün darbe girişiminden etkilenen Türkiye ekonomisi, kriz yönetiminin iyi yapılmasıyla hızla normalleşme sürecine girdi. Piyasa değeri 18-22 Temmuz haftasında yaklaşık 78 milyar lira gerileyen Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler, sonrasındaki haftada kayıplarını telafi etmeye başlayarak, yaklaşık 31 milyar lira daha yükseldi.

Buna göre Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin piyasa değeri 22 Temmuz Cuma günü 556 milyar lira olarak gerçekleşirken, bu rakam 29 Temmuz Cuma günü 587 milyar liraya tırmandı. Böylece borsanın bir haftalık piyasa değeri artışı 31 milyar lira olarak hesaplandı.

En büyük artış devlerde

Bu dönemde yükselişin büyük kısmı borsanın piyasa değeri en büyük 20 şirketine yazıldı.

Söz konusu 20 şirketteki artış 17,8 milyar lirayı bulurken, bu dönemde en büyük yükseliş Koç Holding'de gerçekleşti. Buna göre 22 Temmuz'da borsa kapanışında piyasa değeri yaklaşık 29 milyar 999 milyon lira olan Koç Holding, bir haftada 2 milyar 459 milyon lira değerlenerek, 29 Temmuz'u 32 milyar 459 milyon liralık piyasa değeri ile kapattı.

Bir haftalık değer artışı 2 milyar liranın üzerinde gerçekleşen tek şirket Koç Holding olurken, "devler"den 6 şirketteki yükseliş de 1 milyar lira bandının üzerinde gerçekleşti. 

Bu şirketler 1 haftalık değer artışı 1 milyar 484 milyon lira olan İş Bankası, 1 milyar 440 milyon lira olan Finansbank, 1 milyar 407 milyon lira olan Sabancı Holding, 1 milyar 190 milyon lira olan Ereğli Demir Çelik, 1 milyar 92 milyon lira olan Garanti Bankası ve 1 milyar 40 milyon lira olan Akbank oldu. 

Bir tek Turkcell'de düşüş yaşandı

Bu dönemde ilk 20'de yer alan şirket listesi de değişti.

Buna göre bir şirket listeye girerken, bir şirket de çıktı. Daha önce 15 Temmuz'da listede yer alan Halkbank, 22 Temmuz'da yerini Coca Cola İçecek'e devretmişti. 

Ancak dengeler sonraki hafta yine değişti. Böylece 22 Temmuz'da ilk 20 içerisinde yer alan Coca Cola İçecek, 29 Temmuz'daki listeye giremeyerek, koltuğunu Halkbank'a bıraktı.

Aynı dönemde devlerin hepsinin piyasa değerinde artış yaşanırken, bir tek Turkcell'inkinde düşüş yaşandı. Buna göre Turkcell'in piyasa değeri önceki hafta 22 milyar 814 milyon lira olurken, bu rakam 29 Temmuz Cuma günü 22 milyar 792 milyon liraya geriledi. Böylece söz konusu şirketin piyasa değerinde yaşanan 1 haftalık düşüş 22 milyon lira oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.