SPK'dan İttifak Holding'in yöneticisi hakkında suç duyurusu

SPK'dan İttifak Holding'in yöneticisi hakkında suç duyurusu

Sermaye Piyasası Kurulu İttifak Holding'te yatırımcı ilişkilerinden sorumlu üst düzey yöneticisi hakkında pay devri ile ortakları zarara uğrattığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu

A+A-

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) İttifak Holding yöneticisi hakkında holdingin bağlı ortaklığı Selva Gıda Sanayi’ye ait olan Adese Alışveriş Merkezleri paylarının üçüncü kişilere devrinde, halka açık olan şirketin zarara uğratıldığı nedeniyle suç ihbarında bulunulmasına karar verdi. Kurul ayrıca bu işlemden zarar gören diğer ortakların dava açabileceklerini duyurdu

Sermaye Piyasası Kurulu, İttifak Holding’in bağlı ortaklığı Selva Gıda Sanayi’ye ait olan Adese Alışveriş Merkezleri Ticaret AŞ (ADESE) paylarının devrine ilişkin işlemlerin 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn) ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenmesi sonucunda İttifak Holding'te yatırımcı ilişkilerinden sorumlu üst düzey yönetici Hasan Özülkü ve Umut Utkan adlı kişiler hakkında suç ihbarında bulunulmasına karar verdiğini açıkladı.

SPK tarafından yapılan inceleme sonucunda “Selva Gıda’ya ait 1.480.000 adet ADESE payının 3. kişilere aktarılması neticesinde Selva Gıda’nın ve dolayısıyla İttifak Holding’in en az 13.320.000 TL tutarında sermaye ve/veya malvarlığı kaybına uğratıldığı” tespit edildi. Karar ve tespitler SPK bülteninde yayınlandı ve yatırımcılara dava açabilecekleri konusunda duyuru yapıldı.

Zarara Uğrayan Yatırımcılar Dava Açabilir

Kurul, İttifak Holding ile ilgili olarak söz konusu suç nedeniyle (varsa) zarara uğrayan yatırımcıların, genel hukuk hükümleri çerçevesinde, yasal koşulların oluşması halinde, suç teşkil eden bahse konu işlemlerde sorumluluğu bulunan kişiler aleyhine Türk Ticaret Kanunu’nun 553 üncü maddesi kapsamında dava açabileceklerini duyurdu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.