Tayvan ziyareti sonrası Pelosi'ye Çin'den yaptırım kararı

Tayvan ziyareti sonrası Pelosi'ye Çin'den yaptırım kararı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretine yönelik Çin'in tepkisi dinmiyor. Çin, aldığı son kararla Pelosi'ye yaptırım kararı aldı.

A+A-

Çin'den Pelosi'ye yaptırım kararı geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası kendisine ve ailesine yaptırımlar uygulayacağını duyurdu. Çin'in ABD ile askeri görüşmelerini iptal edeceği, iklim görüşmelerini de durduracağı belirtildi.

Pelosi Çin’in sert uyarılarına rağmen 2 Ağustos tarihinde Tayvan’ı ziyaret etmiş ve ülkeden ayrılması sonrası Çin, Tayvan etrafında askeri tatbikatlar ve füze testleri yapacağını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Kamboçya’daki ASEAN Zirvesi marjında ziyaret sonrası yaptığı açıklamada Çin’in Pelosi’nin ziyaretine aşırı tepki verdiğini belirtti.

Blinken Çin’in ziyareti “Tayvan Boğazı ve etrafındaki provokatif askeri faaliyetlerini artırmak için bahane olarak kullandığını” söyledi.

Blinken Çin’in askeri hareketliliği ile ilgili, “Bu aşırı, orantısız ve endişe verici tepkinin hiçbir gerekçesi yok. Yaptıklarının hiçbir gerekçesi olamaz. Bu sadece bizim görüşümüz değil. Birçok ülke de böyle düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler