Ukrayna'nın dış borcu 2 yıl için donduruldu

Ukrayna'nın dış borcu 2 yıl için donduruldu

Ukrayna'nın kreditörleri 20 milyar dolar değerindeki dış borcu 2 yıl için dondurma konusunda anlaştı

A+A-

Ukrayna'nın yabancı kreditörleri, yaklaşık 20 milyar dolarlık uluslararası tahvil ödemelerinin iki yıl süreyle dondurulması talebini onayladı. Bunun savaşın harap ettiği ülkenin düzensiz bir temerrütten korunmasını sağlayacak bir hareket olduğu belirtildi.

Belgeler, Rusya'nın işgalinin başlamasından yaklaşık altı ay sonra ufukta hiçbir barış ya da ateşkes belirtisi olmadan, mevcut borç toplamınının yaklaşık % 75'ine sahip olanların Kiev'in önerisini kabul ettiğini gösterdi.

Başbakan Denys Shmyhal yaptığı açıklamada, "Ukrayna ödemelerde yaklaşık 6 milyar dolar tasarruf edecek. Bu fonlar, makrofinansal istikrarı korumamıza, Ukrayna ekonomisinin sürdürülebilirliğini güçlendirmemize ve ordumuzun gücünü artırmamıza yardımcı olacak” dedi.

Londra merkezli araştırma firması Tellimer'in baş ekonomisti Stuart Culverhouse, "İki yıllık borç dondurma mantıklı çünkü savaş yakında sona erse bile Ukrayna'nın durumu bir gecede düzelmeyecek. Alacaklılar, ülkenin şu ana kadar tahvilleri güncel tutmaya karar vermesine bile şaşırdı." yorumu yaptı.

BlackRock Inc, Fidelity International, Amia Capital ve Gemsstock Ltd, 2021'in sonlarında sınırlarına Rus birliklerinin yığılmasından bu yana piyasa değeri % 80'den fazla düşen Ukrayna'nın dış borcunun en büyük sahipleri arasında yer alıyor.

İlgili Haberler