40 milyar dolar geri döndü

40 milyar dolar geri döndü

IIF verilerine göre, yatırımcılar cari çeyrek dönemde gelişmekte olan piyasalardan 40 milyar dolar çektiler

A+A-

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre global yatırımcılar cari çeyrek dönemde gelişmekte olan piyasa hisse senetleri ve tahvillerinden 40 milyar dolar çektiler. Bu, gelişmekte olan piyasalardan 2008 finansal krizinden bu yana bir çeyrekte çekilen en yüksek sermaye miktarı oldu.

IIF yayınladığı raporda, sermaye çıkışının bazı hızlı uçan gelişmekte olan ekonomilerin yavaş büyüme, yüksek borç yükü ve düşen emtia fiyatları ile karşı karşıya olmalarını yansıttığını vurguladıb.

IIF raporunda gelişmekte olan piyasalarda şirket iflaslarının artabileceği uyarısına da yer verildi. Yavaşlayan büyüme ve zayıflayan para birimlerinin gelişmekte olan ülkelerde şirketlerin borçmarını ödemekte zorlanmalarına yol açacağını ifade eden IIF, gelişmekte olan ülkelerden şirketlerin 2004 yılında 4 trilyon dolar olan borçlanmalarınıngeçen yıl 18 trilyon dolar seviyesine çıktığına ve bunun önemli bölümününÇin şirketlerine ait olduğuna işaret etti. 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.