Altın fiyatları yeni haftaya nasıl başladı? Düşüş sürecek mi?

Altın fiyatları yeni haftaya nasıl başladı? Düşüş sürecek mi?

Jeopolitik gerilimin azalması sonrası kısa sürede 2400 doları aşan ons altında geri çekilme sürüyor. Özellikle de Fed'in faiz indirimine bu yıl için mesafeli görünmesi altın üzerindeki baskıyı artırdı.

A+A-

Altın, bu haftanın sonlarında açıklanacak olan ve Fed'in faiz rotasına daha fazla ışık tutabilecek ABD verileri öncesinde sakin seyrediyor.

Külçe altın, Orta Doğu'da gerilimin azalmasının güvenli liman talebini olumsuz etkilemesiyle haftanın ilk iki seansında neredeyse yüzde 3 düştükten sonra ons başına 2.300 dolar civarında işlem gördü.

Piyasa artık odağını yeniden ABD para politikasına çeviriyor. Fed'in Cuma günü açıklanacak enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği kişisel tüketim harcamaları endeksinin, Mart ayında fiyat baskılarının yüksek kaldığını göstermesi bekleniyor. Bu, faiz indirimlerinde bir gecikme olduğu ve altının faiz ödememesi nedeniyle olumsuz yönde etkileneceği iddiasını destekleyecektir.

ABD borçlanma maliyetlerinin Haziran ayında düşme ihtimali son birkaç hafta içinde sert bir şekilde düştü ve swap piyasası şu anda sadece yüzde 16'lık bir şansı fiyatlıyor. Faiz piyasasındaki bazı yatırımcılar şimdi Fed'in bu yıl hiç faiz indirimi yapmayacağına dair bahse giriyor.

Altın, Fed'in merakla beklenen hamlesinin erteleneceğine dair işaretlere rağmen Şubat ortasından bu yana hâlâ yüzde 17 civarında yükselişte. Bunun yerine artan jeopolitik risk, merkez bankası alımları ve Çinli perakende yatırımcıların alımlarındaki sert artış bu durumu destekledi.

Spot altın Singapur saati ile 08:53 itibarıyla ons başına 2.321,53 dolarda yatay seyrediyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0,1 düştü. Gümüş, platin ve paladyum nispeten sakindi.

Etiketler : , , ,
İş Yatırım'ın en az %60 prim beklediği 6 hisse

İş Yatırım'ın en az %60 prim beklediği 6 hisse

İş Yatırım'ın AL önerisi verdiği prim potansiyeli yüzde 60 üstü olan 6 hisse

BIST halka arzları ne kadar kazandırıyor

BIST halka arzları ne kadar kazandırıyor

2023 ve 2024'te toplam 64 halka arz yapıldı. Peki bu halka arzlar yatırımcısına ne kadar kazandırdı?

İş Yatırım'ın 22 Nisan'da hareketli olmasını beklediği 5 hisse

İş Yatırım'ın 22 Nisan'da hareketli olmasını beklediği 5 hisse

İş Yatırım'ın BIST 100 için teknik görünüm ile 22 Nisan'da hareketli olmasını beklediği 5 hisse senedinin teknik görünümü

İlgili Haberler