Emekli aylıkları ne kadar artacak?

Emekli aylıkları ne kadar artacak?

Emeklilere yapılacak zam oranı belli oldu. TÜİK verilerine göre bir önceki Aralık ayına göre yüzde 42,35'lik artış yaşandı. Böylece emeklinin zam oranı yüzde 42,35 oldu.

A+A-

TÜİK, Haziran ayı tüketici fiyat endeksini açıkladı.

Buna göre, 2022 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 4,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 42,35, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 78,62 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 44,54 artış gerçekleşti.

Milyonların beklediği emekli zammı ve memurların enflasyon farkı belli oldu. Bu veri ile memurların aldığı yüzde 7'lik zam aşılmış olurken, emeklilerin de zam oranları netlik kazandı.

Son zammı geçen Ocak ayında yapılan yapılan emeklinin maaşına 6 aylık enflasyon farkına göre zam yapılıyor. TÜİK verilerine göre, Haziran ayı için açıklanan TÜFE verisiyle SSK ve Bağ-Kur emeklisinin alacağı zam yüzde 42,35 olacak.

Memur ve emekli memur aylıkları yüzde 41.69 oranında artacak.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla memur, memur emeklisi ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri için beklenen zam oranı yeniden gündeme geldi. Çünkü Ocak ve Temmuz aylarında yapılan bu zamların belirleyicisi enflasyon oranları oluyor.

İlgili Haberler