Euro Bölgesi ekonomik güveni 9 ayın en düşük seviyesinde

Euro Bölgesi ekonomik güveni 9 ayın en düşük seviyesinde

Euro Bölgesi ekonomik güveni iki kritik sektör olan imalat ve hizmet sektörünün etkisiyle Ocak’ta 9 ayın en düşük seviyesine indi

A+A-

Euro Bölgesi ekonomisi pandemi kısıtlamaları nedeniyle 2022’ye zayıf başlangıç yaptı.

Bugün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi ekonomik güven endeksi birçok sektördeki gerilemeyle Ocak’ta 112.7 olarak 9 ayın en düşük seviyesine indi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini 114.5’ti. Aralık ayı verisi 113.8’e revize edildi.

İstihdam endeksi de ikinci ayda da düşüşünü sürdürdü.

Bloomberg'in haberine göre bugün açıklanan diğer veriye göre Almanya ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0.7 ile ekonomist tahminlerinin iki misli daraldı. Fransa ve İspanya ekonomileri ise tahminlerin üzerinde büyüdü.

Tedarik zincirindeki sorunların imalat sektörüne ve koronavirüs kısıtlamalarının hizmet sektörüne baskı yapması Avrupa ekonomisinde sıkıntılara neden oluyor. Bu hafta IMF Euro Bölgesi’nin büyüme tahminini düşürmüş, enflasyonun uzun süre daha yüksek seyredeceğini öngörmüştü.

Euro Bölgesi 2022 yılına koronavirüs kısıtlamalarıyla başladı. Bu kısıtlamalar perakende, hizmet sektörü gibi birçok sektörü olumsuz etkiliyor.

İlgili Haberler