Fon yöneticilerinin tercihi hisse senedi

Fon yöneticilerinin tercihi hisse senedi

Fon Yöneticileri Beklenti Anketi 2. çeyrek sonuçlarına göre, en cazip yatırım aracı yüzde 61 ile hisse senedi oldu.

A+A-

Fon Yöneticileri Beklenti Anketi 2. çeyrek sonuçlarına göre, en cazip yatırım aracı yüzde 61 ile hisse senedi oldu.

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği'nden (TKYD) yapılan açıklamaya göre TKYD Kurumsal Yatırımcı dergisinin düzenlediği Fon Yöneticileri Beklenti Anketi'nin 2. çeyrek sonuçları açıklandı.

Anket sonuçları, yılın ilk çeyreğinden sonra ikinci çeyrekte de hisse senedinin açık ara en cazip yatırım aracı olarak görüldüğünü ortaya koydu. Buna göre hisse senedi yüzde 61 ile fon yöneticilerine göre en cazip yatırım aracı olarak belirlendi.

Hisse senedinin arkasından yüzde 13 ile uzun vadeli tahvil gelirken, bu yatırım aracını yüzde 9 ile altın ve özel sektör tahvili, yüzde 4 ile de kısa vadeli hazine bonosu/repo ve avro/dolar takip etti.

"Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına ilişkin beklentiler" ankette fon yöneticilerine göre piyasalardaki en belirleyici etken olarak çıkarken, yılın ikinci çeyreğinde en çok takip edilecek ekonomik göstergeler enflasyon ve büyüme olarak kaydedildi.

Ankette fon yöneticilerinin küresel hisse senedi piyasalarında beklenen performansa yönelik olarak ilk çeyrekteki beklentileri, ikinci çeyrek için de değişmedi ve gelişmekte olan piyasalar en iyi performans beklenen bölge oldu.

Fon yöneticilerinin altın ve petrole ilişkin yukarı yön beklentisi ikinci çeyrekte de gerçekleşti.

Yeni mevzuatta yer alan fon kategorilerine göre değerlendirilen anketin katılımcıları, ikinci çeyrekte en fazla Borçlanma Araçları Fonları, Değişken Fonlar ve Hisse Senedi fonlarının talep göreceğini belirtti.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.