Goldman Sachs: FED 3 faiz artırımı yapabilir

Goldman Sachs: FED 3 faiz artırımı yapabilir

Goldman Sachs, Fed'in Mart ayından başlayarak Faiz oranlarını 2022'de 3 kez artıracağını öngördü.

A+A-

Ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, ABD Merkez Bankası'nın (FED) Mart ayından başlayarak 3 kez faiz artırmasını bekliyor. ABD'de cari yüksek enflasyonun iyileşmeye başlamadan önce daha kötüye gideceğini öngören Goldman Sachs, yüksek enflasyonun Fed'i gelecek yıl her çeyrekte faiz artırmaya yönlendireceğini savundu.

ABD ekonomisinde büyümenin KOVID-19'un Omikron varyantının etkisi ile ilk çeyrekte keskin şekilde yavaşlayacağını da tahmin eden Goldman Sachs, yılın tamamında ise büyümenin hizmet sektörünün yeniden açılmasının hızlanması, tüketicilerin ertelenmiş taleplerinin devreye girmeleri ve stokların yeniden oluşturulması çabaları ile birlikte yüzde 3,5 olmasının beklendiğini ortaya koydu.

Goldman Sachs, ABD'de işsizlik oranının da 2022 boyunca düşmeye devam edeceğini ve yıl sonuna kadar yüzde 3,5'e gerileyerek pandemi öncesini yakalayacağını tahmin etti.

FED sert aksiyon alabilir

JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon ise ABD Merkez Bankası’nın enflasyon ve faiz konusundaki endişeleri başarıyla yatıştırma çabalarına rağmen bankanın gelecek yıl para politikasında ‘sert’ aksiyonlar alabileceğini öngördü

Bu arada, ABD Merkez Bankası son toplantısında beklentiler doğrultusunda faize dokunmayarak yüzde 0,00 - yüzde 0,25 seviyesinde sabit bıraktı. Fed’in toplantı sonucundan verdiği mesajlarda; varlık alımında azaltımı ikiye katlanarak 30 milyar Dolar olarak belirlendi. Fed'in medyan tahmini 2022 yılı için üç faiz artışı; 2023 için de üç faiz artışı oldu. 2024 yılı için ise 2 artış beklentisi öne çıktı.

İlgili Haberler