Goldman Sachs, S&P 500 hedefini düşürdü

Goldman Sachs, S&P 500 hedefini düşürdü

ABD'de 40 yılın zirvesine çıkan enflasyon sonrasında Fed'e ilişkin faiz artışı beklentilerini artıran Goldman Sachs, S&P 500 endeksine ilişkin yıl sonu hedefini de aşağı yönlü revize etti.

A+A-

ABD'de beklentileri aşan Ocak enflasyonu Fed'e ilişkin fiyatlamaları değiştirirken, Goldman Sachs S&P 500 beklentisini revize etti.

Banka, S&P 500 için yıl sonu hedefini 5 bin 100 puandan 4 bin 900 puana revize etti. Cuma günü endeks 4 bin 418 seviyesinden kapanış gerçekleştirmişti.

Goldman Sachs stratejistlerinin risklerin aşağı yönlü olduğu yönündeki temkinli yaklaşımına rağmen daha az iyimser senaryolarının da mevcut seviyelere kıyasla yüzde 11'lik yukarı yönlü potansiyele işaret ettiği görüldü.

Enflasyon sonrası Fed beklentilerini değiştirmişti

Bloomberg'in haberine göre Goldman Sachs ABD’de Ocak enflasyonunun yüzde 7,5’e tırmanması ardından faiz beklentilerini değiştirmişti. Jan Hatzius öncülüğündeki Goldman Sachs ekonomistleri Fed’in 7 toplantısında 25’er baz puanlık artış yapacağı tahmininde bulundu.

Analistler, enflasyondaki yüksek seyir ve kısa vadeli enflasyon beklentileri nedeniyle Mart’ta 50 baz puanlık faiz artışı da olabileceğini ancak yetkililerin daha kademeli artış sinyali verdiklerini belirtti.

Notta “birçok Fed yetkilisi Mart’ta 50 baz puanlık artışa karşı olduğunu söyledi. Bu nedenle 25’er baz puanlık faiz artış serisinin daha olası olduğunu düşünüyoruz” ifadeleri yer aldı.

İlgili Haberler