GSS primlerine yüzde 41 zam: Beş yılda üç kat artış

GSS primlerine yüzde 41 zam: Beş yılda üç kat artış

Sosyal güvencesi olmayanların yararlandığı Genel Sağlık Sigortası primlerinin fiyatı 107 liradan 150 liraya yükseldi. GSS primleri 5 yılda 3 kat artarken, son yapılan zammın oranı ise yüzde 41 oldu.

A+A-

Yeni yılda akaryakıttan elektriğe zamlanmayan ürün kalmadı. Fiyat artışlarından Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de nasibini aldı. GSS primleri yüzde 41 civarında artırılarak 150.12 liraya çıkarıldı.

Gerçek Gündem'in haberine göre sosyal güvencesi olmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödemek zorunda oldukları GSS prim miktarı 107.33 liraydı. Durumdan şikâyetçi olan pek çok yurttaşın CHP Genel Merkezi’ni arayarak sorunlarını aktardığı belirtildi. Yapılan değişikliğin yaklaşık yüzde 41 zam anlamına geldiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, duruma tepki gösterdi.

Primlerin son beş yılda yaklaşık üç kat arttığını vurgulayan İlgezdi, “2017’de GSS primleri 53.33 liraydı. 2020’de bu 88.29 TL’ye yükseldi. Yeni mezuna iş olanağı yaratmayan, işsiz yurttaşlarımıza iş bulamayan hükümet, bir de bu yurttaşlarımızdan zorunlu olarak GSS primi alıyor” dedi.

İlgezdi, “Siz bu insanların en temel insani hak olan sağlık hizmetinden yararlanması için her ay prim ödetiyorsunuz, üstelik buna da yüzde 50 zam yapıyorsunuz. Böyle ülke yönetilmez” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler