Petrol fiyatlarının ateşi sönmüyor: Son 5 ayın zirvesini gördü

Petrol fiyatlarının ateşi sönmüyor: Son 5 ayın zirvesini gördü

Orta Doğu'da gerilimin yüksek seyretmesi ve Meksika'da petrol arzının daralması sonucu petrol fiyatları son 5 ayın zirve noktasını gördü.

A+A-

Brent Pazartesi günü yüzde 0,5 yükseldikten sonra varil başına 88 dolara yükseldi; ABD ham petrolü ise 84 dolar civarındaydı. İsrail'in İran'ın Suriye'deki büyükelçiliğine düzenlediği hava saldırısında üst düzey bir askeri komutan ve diğerleri hayatını kaybederken, Tahran kararlı bir şekilde karşılık vereceğini söyledi. Meksika'nın devlet tarafından işletilen petrol şirketi Pemex, önümüzdeki birkaç ay içinde öncelikle Maya ham petrolünün ihracatını durdurmayı planladığını söyledi.

ICE Futures Europe verilerine göre, para yöneticilerinin küresel gösterge Brent'teki net uzun pozisyonları 13 ayın en yüksek seviyesinde bulunurken, hedge fonları ham petrolde giderek daha fazla yükselişe geçiyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve ortaklarının üretim kesintilerinin grup dışından artan arzı dengelemesiyle ham petrol bu yıl yüzde 14 arttı. BloombergNEF'e göre OPEC+'nın Çarşamba günü yapılması planlanan inceleme toplantısında mevcut üretim politikasını onaylaması bekleniyor ve bu da yıl sonuna kadar açığa yol açacak.

Arz konusuna odaklanılması, Pazartesi günü petrolün ABD imalat faaliyetinin güçlü olduğunu gösteren verilerden kurtulmasına yardımcı oldu; bu veriler tahvil yatırımcılarının bu yıl Fed'in para politikasında daha az gevşeme yaptığını ve dolar göstergesinin iki ayın en yüksek seviyesine çıktığını gördü. Daha yüksek faiz oranları ve daha güçlü bir dolar normalde emtialar için düşüş eğilimi gösterir.

2024'te en çok kazandıran BIST 100 hisseleri

2024'te en çok kazandıran BIST 100 hisseleri

Borsa İstanbul'da BIST 100 hisseleri içinde 2024'te en ço khangi hisseler kazandırdı, hangileri kaybettirdi

Bu hafta temettü ödemesi yapacak BIST şirketleri

Bu hafta temettü ödemesi yapacak BIST şirketleri

Borsa İstanbul'da bu hafta temettü (kar payı) ödemesi yapacak tüm şirketler

BIST'te kazandırma potansiyeli %50 üstü olan 17 hisse

BIST'te kazandırma potansiyeli %50 üstü olan 17 hisse

İş Yatırım Menkul Değerler'in 1 yıl içinde yüzde 50 üstü prim beklediği 17 hisse hangisi

İlgili Haberler