Rus-Çin enerji ilişkileri bir adım daha ilerledi

Rus-Çin enerji ilişkileri bir adım daha ilerledi

Rosneft ve Çin Ulusal Petrol Kurumu (CNPC) Doğu Sibirya’da petrol arama ve geliştirme projesinde işbirliğini genişleten bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmayla birlikte Rusya ve Çin enerji sektöründeki ilişkilerini daha da sağlamlaştırmış oldu.

A+A-

Rus petrol şirketi Rosneft ile Çin devlet şirketi CNPC, Cuma günü Doğu Sibirya’da petrol arama ve geliştirme projesinde işbirliğini genişleten ortak girişim anlaşması imzaladılar. Rosneft Başkanı Igor Sechin konuyla ilgili olarak “ Doğu Sibirya kaynaklarının işlenmesi Rosneft’in mevcut ve gelecekteki rafinerilerinin olduğu kadarUzak Doğu Petrokimya Şirketlerinin artan taleplerini karşılamada yeni fırsatlar yaratacak. Buna Komsomolsk rafinerisi veÇin’e ve Asya Pasifik bölgesine artan ihracata olduğu kadar Uzak Doğu ve Doğu Sibirya’da Petrol ürünlerinin artan talebi karşılamaya yardımcı olacak olan Tianjin rafinerileri de dahil” dedi.
Anlaşmaya göre Rosneft ve CNPC Srednebotuobinsk sahasındaki çalışmalara başlamak için gelecekte ortak girişim kurumu olarak çalışacak bir takım kuracaklar. Ortak girişimde Rosneft % 51 paya sahip olurken CNPC’nin payı % 49 olacak. Eylül ayında CNPC ve Gazprom arasında imzalanan uzun dönem stratejik ortaklık anlaşması sonrasında bu anlaşma iki ülkenin ilişkilerini pekiştiriyor. İki ülkenin şirketleri Rusya’dan boru hattıyla gaz tedariğinde anlaşmışlar ve ihracat miktarını ve başlama tarihini belirlemişlerdi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.