Rus varlıklarında Ukrayna düşüşü

Rus varlıklarında Ukrayna düşüşü

Ukrayna'da ayrılıkçı grubun Rusya'dan yardım talep ettiği haberiyle Rusya borsaları 2020'den beri en büyük düşüşü kaydederken para birimi ruble üçüncü günde de geriledi.

A+A-

Interfax'ın haberine göre Donetsk'te Ayrılıkçı Rusya yanlısı ayrılıkçı Donetsk grubundan Eduard Basurin Rusya'dan askeri ve finansal yardıma ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Haberin ardından Rusya'nın gösterge endeksi MOEX yüzde 8.6'lık düşüş kaydetti. Bu, Mart 2020'den beri görülen en büyük düşüş oldu. Dolar cinsinden RTS endeksi yüzde 10 düşerek bugün dünyanın en kötü performansını gösteren Borsası oldu. Endekste tüm hisseler düşerken en büyük düşüşü Gazprom ve Sberbank kaydetti. 2 hisse yaklaşık yüzde 8'er oranda düştü.

Para birimi ruble de dolar karşısında yüzde 1.1 düşerek 78.13'ten işlem gördü. Ruble erken saatlerde yüzde 1.5 yükselmişti.

Londra merkezli TD Securities'te Portföy Yöneticisi olan Cristian Maggio belirsizlikler nedeniyle volatilitenin de yüksek olduğunu belirterek "Silahlı çatışma durumunda Rus varlıkları daha da zayıflayabilir" yorumunu yaptı.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler