Rusya'dan Akkuyu için Türkiye'ye 5 milyar dolar kaynak

Rusya'dan Akkuyu için Türkiye'ye 5 milyar dolar kaynak

ROSATOM, Akkuyu Nükleer Güç Santrali için yapacağı harcamaların 15 milyar dolarlık kısmını Türkiye'ye iletmeye başladı. Kaynağın 5 milyar dolarlık ilk bölümü de Türkiye'ye ulaştı.

A+A-

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM), Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) tamamlanması için yapacağı harcamaların 15 milyar dolarlık kısmını Türkiye'ye aktarmaya başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin Rus muhataplarıyla yaptığı görüşmeler neticesinde Rusya'dan Türkiye'ye ilk etapta, Akkuyu NGS projesi kapsamında, 5 milyar dolar aktarıldı.

Yatırım için ayrılan tutarın kalan kısmının gelecek hafta sonuna kadar Akkuyu Nükleer AŞ'nin Türkiye'deki banka hesabına geçmesi bekleniyor.

Dolar/TL'de hareketlilik
Bu haberin ardından dolar/TL’de dalgalanma yaşandı. Güne 17,95 civarında başlayan Dolar/TL, 17,76'ya kadar gerildi. 

Dolar/TL daha sonra yönünü yeniden yukarı çevirdi ve 17,90 seviyesinin üzerine çıktı.

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu NGS'ye ilişkin anlaşma 2010'da Rusya ile imzalanmıştı.

Her biri 1200 megavatlık 4 reaktörle toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip olacak santralin ilk ünitesinin 2023'te devreye alınması planlanıyor.

Yaklaşık 20 milyar dolarlık maliyetiyle ülkede tek kalemde yapılan en büyük yatırımlardan olan Akkuyu NGS'nin üretimi, Türkiye'nin elektrik talebinin yüzde 10'unu karşılayacak.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler