Sanayide aylık daralma serisi beşinci aya yükseldi

Sanayide aylık daralma serisi beşinci aya yükseldi

Türkiye’de sanayi üretimi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 arttı. Aylık daralma serisi 5. aya yükselirken 2018'den bu yana en uzun seri olarak kaydedildi.

A+A-

Sanayi üretimi Kasım'da bir önceki aya göre yüzde 1,4 daraldı. Yıllık olarak bakıldığında ise sanayi üretiminde yüzde 0,2'lik artış görüldü.

Sanayi üretimi bir önceki ay da yüzde 0,3'lük aylık daralma kaydetmişti. Kasım ayıyla birlikte sanayi üretiminde aylık daralma serisi 5. aya yükseldi.

Böylelikle 2018'den bu yana sanayi üretiminde en uzun aylık daralma serisi izlendi. 2018'de de beş aylık daralma serisi görülmüştü.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 yılı Kasım ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,5 arttı.

Yıllık olarak bakıldığında ise Kasım ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,5, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1 azaldı.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler