Softbank Arm’ı halka arz etmeye hazırlanıyor

Softbank Arm’ı halka arz etmeye hazırlanıyor

Japon Softbank Group, Nvidia’nın çip üreticisi Arm’ı satın alma planından vazgeçmesinin ardından Arm’ı halka arz etmeyi planladığını açıkladı

A+A-

Bloomberg'in haberine göre Japon şirket, halka arzı Mart 2023’te sona eren mali yılda gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Konuya yakın kaynaklar Arm CEO’su Simon Regars’ın istifa etmesinin ardından göreve Rene Haas’ın getirileceğini belirtti.

Arm’ın Nvidia’ya satışının iptal edilmesi teknoloji piyasasındaki çöküşten zarar gören Softbank Kurucusu Masayoshi Son için son darbe oldu. Start up’lara büyük yatırım yapan Japon milyarder, Didi Global ve DoorDash gibi firmaların pandemi kaynaklı düşüşlerinden olumsuz etkilenmişti.

Şirketin Pekin hükümetinin internet sektöründeki yasaklamalarından zarar gören başta Alibaba Group Holding olmak üzere Çinli şirketlere yüksek miktarda yatırım yapması da sorun teşkil ediyor. Masayoshi Son, bu şirketlere yatırımın son birkaç çeyrekte önemli ölçüde azaltıldığını belirtse de yatırımcı endişelerini gidermeye yetmedi.

Softbank hisseleri 2021’de yüzde 33 düşerek 2006’dan beri en kötü performansı kaydederken bu yıl da yaklaşık yüzde 2 geriledi.

İlgili Haberler