ABD'de gözler enflasyon verisine çevrildi

ABD'de gözler enflasyon verisine çevrildi

Gelecek hafta ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile Powell'ın pazartesi ve salı günleri yapacağı konuşmalar yatırımcıların odağına yerleşti.

A+A-

Bu hafta, Fed beklentilere paralel hareket ederken, karar metnindeki ipuçları ve Powell'ın endişe edildiği kadar "şahin" olmaması dikkati çekti. Analistler, karar metninde, enflasyonun "geçici olduğu düşünülen" nedenlerle yüksek seyrettiği ibaresinin, Fed'in enflasyonun yüksek seyretmeye devam etmesi halinde kendisine bir manevra alanı açmak için eklenmiş olabileceğini dile getirdi.

Bununla birlikte Powell, toplantı sonrasındaki açıklamalarında enflasyondaki yüksek seyrin tedarik zincirindeki sıkıntılar sebebiyle olduğunu yenileyerek, para politikasının bunu çözmek için elinden bir şey gelmediğini hatırlattı.

Analistler, tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden yukarıda gelmesine karşın piyasadaki risk iştahının güçlü kalmaya devam ettiğini kaydederek, gelecek haftanın ilk iki günündeki Powell'ın konuşmaları ve çarşamba günü açıklanacak TÜFE verilerinin oynaklığı artırabileceğini ifade etti.

ABD'de açıklanan makroekonomik verilere göre, ISM imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 60,8'e çıkarken, fabrika siparişleri beklentilere paralel yüzde 0,2 arttı.

Söz konusu gelişmelerle S&P 500 endeksi haftalık bazda yüzde 2, Nasdaq endeksi yüzde 3,05 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,42 değer kazandı. 3 endeks haftalık kapanış rekoru kırarken, gördüğü en yüksek seviyeyi de yukarıya taşıdı.

8 Kasım ile başlayan haftanın veri takviminde, salı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), çarşamba toptan stoklar ve hazine bütçe dengesi ve cuma Michigan tüketici fiyat endeksi verileri takip edilecek.

Etiketler : , ,