Ak Parti adayı avukattan Başçı için suç duyurusu

Ak Parti adayı avukattan Başçı için suç duyurusu

Ak Parti milletvekili aday adaylığını 2 gün önce açıklayan avukat Serf Aydın. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı hakkında suç duyurusunda bulundu

A+A-

Merkez Bankası'nın uyguladığı politika nedeniyle hükümet ve hükümete yakın yayın organlarının eleştirilerine hedef olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı hakkında şimde de suç duyurusnda bulunuldu.

Avukat Muhammet Şerif Aydın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Başçı ile Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Star'dan Ercan Baysal'ın haberine göre, Aydın, Kurulun Ocak 2014’te olağanüstü toplantısında politika faizi olan 1 haftalık repo faizini yüzde 4.5’dan yüzde 10’a çıkardığı belirtilerek, kredi faizlerinin yükselerek üretim ve istihdamın zarar gördüğünü savundu.

Aydın, Başçı ve ekibinin görevi kötüye kullanmak suçundan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Yüksek faiz politikası sebebiyle kamunun zarara uğradığı gerekçesiyle dava açtığını ifade eden Aydın, “Bu şekilde ceza kanunumuzda düzenlenen görevi kötüye kullanma suçunun işlendiğini kanaati ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundum. İki gün önce de Diyarbakır’dan suç duyurusunda bulunmuştum” dedi.

Merkez Bankası PPK üyelerine yapılan suç duyurusunda şüphelilerin faiz artırımında cömert davrandığına dikkat çekilerek “Ülkemizdeki bütün orta ve alt gelir tabakasını oluşturan vatandaşların ekonomik varlığını doğrudan etkileyen faiz oranlarının indirimi konusunda ısrarla beklentilerden uzak bir şekilde karar almaktadırlar. Şüphelilerin bu eylemleri, kanımızca suç teşkil eden Türk Ceza Kanunumuzda düzenlenen Görevi Kötüye Kullanma suçunu oluşturmaktadır” dedi.

Ak Parti'den adaylığını açıklamıştı

Diyarbakır Barosu’na kayıtlı Avukat Şerif Aydın, iki gün önce Bismil Ak Parti ilçe binasında düzenlediği basın toplantısı ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır Milletvekili aday adaylığını açıklamıştı

 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.