Borsada kayıp arttı, işlemler durduruldu

Borsada kayıp arttı, işlemler durduruldu

Borsada kaybın yüzde 5'i geçmesi üzerine devre kesici uygulaması devreye girdi, işlemler durdu

A+A-

BORSATEK - Borsada kaybın yüzde 5'i geçmesi üzerine devre kesici uygulaması devreye girdi, işlemler durdu. Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi 2022'nin ilk işlem gününden beri yükseliyordu. Dün 11'inci işlem gününü de yükselişle tamamlayan endeks, kapanışa doğru artan satışlarla yüzde5 değer kaybetti. ve devre kesici çalıştı.

Böylece Borsa İstanbul eksik zaman ile günü tamamlamış oldu. Endeks günü 105.92 puanlık kayıpla 1.979,83 puandan tamamladı. Hisse senetleri ortalama yüzde 5.08 değer kaybederken işlem hacmi 35.37 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Uzmanlar 2.050 desteğinin kırılması ile artan algoritmik satışların düşüşte etkili olduğunu belirtiyor. 

Öte yandan Ukrayna gerginliği nedeniyle Rusya borsasında yaşanan yüzde 8'lik kaybın, yurtiçi piyasaya da yansımış olabileceği ve teknik seviyelerin geçilmesiyle düşünün hızlandığı kaydediliyor.

Borsa İstanbul'dan açıklama 

Borsa İstanbul'un Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin devreye girmesine ilişkin yaptığı açıklama, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada, saat 17.32.21 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin devreye girdiği bildirildi.

Borsa Pay Piyasası'ndaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı'nda işlemlerin geçici olarak durdurulduğu belirtilen açıklamada, "Pay Piyasasında ve BAP Pay Repo Pazarı'nda işlemler bugün yeniden başlatılmayacaktır, seans tamamlanmıştır. VİOP Pay ve Pay Endeksleri'ne dayalı sözleşmelerde normal seansın kalanında işlem yapılmayacak olup seans akışı normal saatinde VIOP_SEANS_SONU işlem günü bölümü ile devam edecektir " ifadeleri kullanıldı.

Borsa İstanbul'da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi, anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7'lik değer kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik işlemleriyle zarar görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.

 

İlgili Haberler