Gen İlaç için 36,60 TL hedef fiyat ile "AL" tavsiyesi

Gen İlaç için 36,60 TL hedef fiyat ile "AL" tavsiyesi

İnfo Yatırım, Gen İlaç için hedef fiyatını 36,60 TL olarak belirledi, tavsiye "al"

A+A-

İnfo Yatırım Gen İlaç için 36,60 TL hedef fiyat ile AL tavsiyesi verdi. İnfo Yatırım'ın Gen İlaç değerlendirmesi şöyle:

Gen İlaç (GENIL)’in toplam satışlarının 2022/2Ç döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ikiye katlanarak 1,4 milyar TL düzeyinde gerçekleşmesini ön görmekteyiz (1Y 2022 2,7 milyar TL yıllık +%77). 

Satılan kutu sayısının 1Y 2022 dönemi sonunda yıllık %10 artışla 1,7 milyon adete çıkacağını tahmin etmekteyiz. Satış gelirleri ve adet tahminlerimiz kutu başına düşen ortalama satış fiyatının euro bazında yıllık yaklaşık %5’lik bir artış sergileyeceğini ima etmektedir. 

Gen İlaç’ın 2Ç/2022’de yurt içi ve yurt dışında toplam 7 - 8 yeni yeni ilaç ruhsatı almasını bekliyoruz. Bunlara ek olarak şirketin Moderna ile imzalamış olduğu yerel temsilci ve hizmet  anlaşması sonrasında Covid Omicron varyantına yönelik aşının Türkiye’de kullanımı için TC Sağlık Bakanlığına kullanım onayı başvurusunda bulunduğunu tahmin ediyoruz. AB Komisyonundan yapılan açıklamaya göre (02/06/2022) Moderna ve AB İlaç Otoritesi arasında Covid - 19 varyantları için geliştirilen booster aşılarının Eylül 2022’den itibaren AB’de kullanımı için bir anlaşma yapılmıştır.   ( https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_22_3438 ). Görüşümüze göre AB’nin bu aşıların kullanımı için gereken izinleri Eylül ayı içinde vermesi yüksek olasılıktır. Bunu takiben TC Sağlık Bakanlığının da Moderna Covid-19 varyant aşısının Türkiye’de kullanımı için gerekli izinleri vermesini bekliyoruz. 

Moderna ve Gen İlaç arasında imzalanan anlaşma şirket için hazırladığımız detaylı rapordan sonra açıklandığı ve henüz gerekli izin alınmadığı için Covid-19 varyant aşı satışlarının Genil finansallarına olan muhtemel etkisini dahil etmiyoruz. TC Sağlık Bakanlığının gerekli onayı vermesini takiben bu yeni ürünün şirket satış ve karlılık performansına önemli bir olumlu etkisinin olmasını bekliyoruz. 

Şirketin 1Y/2022 dönemi sonunda net karının yaklaşık %200 artarak 400 milyon TL düzeyinde gerçekleşmesini beklemekteyiz. FAVÖK’ün de ner kara yakın seviyelerde olacağını öngörmekteyiz (1Y2021 181 milyon TL). 

GENIL’in 2022’nin 2. yarısında da bu hızlı büyüme oranlarını sürdürmesini bekliyoruz. Dolayısı ile şirket için 2022 yılının tümü için öngördüğümüz toplam net kar rakamının (513 milyon TL) çok daha üzerinde bir düzeyde net kar rakamının yakalanacağına inanıyoruz. Şirket için belirlediğimiz hedef fiyat (36,6 TL) yaklaşık %60’lık bir yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. Hisse için AL tavsiyemizi koruyoruz. 

Banka hisselerinde hedef fiyatlar değişti

Banka hisselerinde hedef fiyatlar değişti

Ak Yatırım banka hisseleri için değerlendirme ve hedef fiyatlarını revize etti

Açığa Satış İşlemi Nedir

Açığa Satış İşlemi Nedir

Borsada "açığa satış nedir" nasıl yapılır, şartları nelerdir?

Boğa Piyasası Nedir, Ayı Piyasası Nedir, İsimleri Nereden Gelir

Boğa Piyasası Nedir, Ayı Piyasası Nedir, İsimleri Nereden Gelir

Piyasalarda sık sık ifade edilen "boğa piyasası ve ayı piyasası"nın anlamı nedir? Bu piyasalara neden bu isimler verilmiştir?..

İlgili Haberler