Güney Kore de tasarrufa gidiyor, kamu harcamalarını kesiyor

Güney Kore de tasarrufa gidiyor, kamu harcamalarını kesiyor

Yüksek enflasyonun etkisi dünyanın dört bir yanında hissedilirken, Güney Kore de tasarrufa gitmek adına kamu harcamalarını azaltmayı planlıyor.

A+A-

Güney Kore, küresel merkez bankalarının faiz artışlarının ortasında harcamaları sıkılaştırmaya çalışırken 2023’te 13 yılın ardından ilk kez ulusal bütçesinde kesinti yapacağını duyurdu. Maliye Bakanı Choo Kyung-Ho dün yaptığı açıklamada ulusal harcamaları “önemli ölçüde azaltacağını” söyledi.

Sözcü'nün aktardığına göre, Choo konu ile ilgili açıklamasında, “Kemerlerimizi sıkıyoruz. Eski yönetimin çok borcu vardı. Biz bunu sürdüremeyiz” dedi. Choo ayrıca bakanlar ve bakan yardımcılarının maaşlarının yüzde 10’unun kesileceğini bildirdi.

Ülkenin bütçesi bu yıl 679 trilyon won (521 milyar dolar) olarak belirlenmişti. Ancak bu rakamın gelecek yıl düşürüleceği aktarıldı. Güney Kore 2010’dan bu yana hükümet harcamalarını her yıl düzenli olarak artırmıştı.

Özellikle pandemi sırasında göreve başlayan eski cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in yönetimi sırasında yaşanan büyük bütçe artışları dikkat çekmişti.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, göreve geldiği mayıs ayından bu yana harcamaları kısmaya ve vergi gelirlerini artırmaya çalışırken, Kore Merkez  Bankası bu yıl politika faizlerini dört kez artırarak yüzde 2,25’e çıkardı.

Ülkenin enflasyonu temmuz ayında artmaya devam ederken  merkez bankası başkanı bu ayın başlarında 25 baz puanlık bir faiz artışına işaret etti.

Asya ülkesinde enflasyon son olarak yüzde 6,3 ile son 24 yılın zirvesini görmüştü. Ülkede enflasyon en son Asya Mali Krizi’nin yaşandığı 90’lı yıllarda bu seviyelere ulaşmıştı.

Choo enflasyonda zirvenin yüzde 6 civarında görüleceğini belirtirken “Bazı insanlar enflasyonun yüzde 7’ye ulaşabileceğini söylüyor, ancak bunun olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

Geçtiğimiz ay ING Bank'ın kıdemli ekonomisti Kang Min-joo da gelecek yılın Güney Kore için daha endişe verici olacağını söylemişti.

Kang notunda, “Yılsonu yaklaştıkça hem yurtiçinde hem de yurtdışında daha sıkı parasal koşulların tüketim ve yatırım üzerinde bazı olumsuz etkilerinin olması bekleniyor. Gelecek yıl GSYİH büyümesinin keskin bir şekilde yavaşlamasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haberler