Kriptoda sabitkoin endişesi

Kriptoda sabitkoin endişesi

Bloomberg HT'de yayınlanan Sabah Raporu programında Gökhan Şen, TerraUSDL'lerde (UST) yaşanan düşüş sonrasından piyasada likiditenin daha çok kuruyabileceğini söyledi.

A+A-

Bloomberg HT'de yayınlanan Sabah Raporu programında Gökhan Şen, kripto varlık piyasasında çok konuşulan sabitkoin UST'deki düşüşü değerlendirdi.

Şen, şunları ifade etti:

Bu varlıklar çok likit varlıklar ve bu paralarla diğer varlıkları takas edebiliyorsun. Bu Terra’nın da kendi kullandığı bir parası var ismi “Luna”, diyelim ki Luna 50 ise 50 Luna eşittir 1 Terra, Terra eşittir dolar. Burada 1'in kırılmasını beklemezsin. Burada kripto para bilmek yeterli olmaz finans bilmek lazım. Stres arttığı zaman ben bu tarafta faiz yükseltirim, sen faiz yüksek olduğu için paranı takasa geçersin.

Benim de zaten elimde likit varlıklar olduğunda ben de elimdekini bozarak pariteyi sağlarım ama faiz piyasa tarafından kabul ediliyorsa ben yüzde 20 dolar faizi veriyorum gelin benim Lunamı alın dediğinde alınmıyorsa senin elinde gerçekten likit varlığın yokmuş demektir.

Bir vakıfları var, Merkez Bankası gibi düşünebilirsiniz piyasaya müdahale edebiliyor. En son 0,80’lerdeydi 0,60’lara kadar düştü 1’in etrafında dalgalanmasını beklersin bu çok ciddi bir fonlama stresi demek piyasadaki ağır baskının sebeplerinden birisi bu daha da kötüye gidebilir çünkü sıkılaşmaya yeni başladı. Daha 75 baz puan arttırdı 1’e çekti 2 tane daha yapacak likidite daha da kuruyabilir.

İlgili Haberler