Nebati: Yeni enstrümanlarla enflasyonu azaltacağız

Nebati: Yeni enstrümanlarla enflasyonu azaltacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kur Korumalı Mevduatta 84,05 milyar liranın bulunduğunu söyledi. Nebati, "Türk lirasının cazibesini artırıcı yeni kur korumalı mevduat hesabı gibi yeni enstrümanlar geliştirerek enflasyonu azaltacağız" dedi.

A+A-

Gerçek Gündem'in haberine göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) peş peşe verdiği faiz indirimi kararlarıyla tarihin en yüksek seviyelerini gören döviz kurlarını düşürmek için kur korumalı TL mevduat desteği hayata geçirilmişti. Yeni uygulamayla, dolar/TL 18 seviyesinden dönmüştü. 

Ekonomistler arasında tartışma yaratan uygulamayla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den yeni bir açıklama geldi. 

Kur korumalı mevduata ilginin yüksek olduğunu belirten Nebati, mevduatta 84,05 milyar liralık bakiyenin olduğunu açıkladı. Bakan, şunları söyledi: 

'Tedbirlerin etkisini 2022 yılında daha net göreceğiz'

"Uygulamanın henüz başlarında olmamıza rağmen vatandaşların kur korumalı TL vadeli mevduat/katılım fonuna ilgisinin yüksek olduğu görülmektedir. Finansal piyasalardaki hareketlere yönelik alınan tedbirlerin etkisini 2022 yılında daha net göreceğiz. 2022 yılı için daha dengeli bir büyüme performansı ve artan istihdama ek olarak güçlü ihracat ve turizmin olumlu katkısıyla cari dengedeki olumlu görünümün sürmesini öngörüyoruz"

'Enflasyonu azaltacağız'

Nebati, yeni ekonomi modeliyle enflasyonun düşürüleceğini belirterek, "Bu sistemde, beklentileri iyi yöneterek ve Türk lirasının cazibesini artırıcı yeni kur korumalı mevduat hesabı gibi yeni enstrümanlar geliştirerek enflasyonu azaltacağız" dedi.

Teşvik sistemlerine de değinen Nebati, "Cari açığa doğrudan etki edecek, ileri teknolojiye ve yüksek toplam faktör verimliliğine sahip enerji, savunma sanayisi, havacılık, ilaç gibi stratejik sektörlerle tarım ve hayvancılık gibi yaşamsal öneme sahip sektörler yerli ve katma değerli üretimi teşvik etmek üzere desteklenecek" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler