Rusya'ya göre Ruble krizi sona erdi

Rusya'ya göre Ruble krizi sona erdi

Rusya Maliye Bakanı, ülkede rubledeki düşüş nedeniyle yaşanan krizin sona erdiğini ifade etti.

A+A-

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, yurt içi para piyasalarında yaşanan istikrarsızlık sürecinin sona erdiğine inandığını ve istikrarın kalıcı olması halinde Merkez Bankası'nın politika faizini düşürebileceğini söyledi. Analistler ise rublenin kısa vadedeki görünümü konusunda temkinli davranıyorlar. Analistlere göre bu yönde bir gelişme, büyük ölçüde halen zayıf seyir izleyen petrol fiyatları ve Ukrayna'nın doğusunda barış amaçlı görüşmelerde sağlanacak ilerlemeye bağlı. Merkez Bankası rubleyi korumak için bu yıl 80 milyar doların üzerinde harcama gerçekleştirdi.

Trust Bank’a 1,9 milyar dolar

Rusya Merkez Bankası, ülkenin orta ölçekli bankalarından Trust Bank'a iflas etmemesi için 1.9 milyar dolar (99 milyar ruble) tutarında 10 yıl vadeli kredi vereceğini açıkladı. Trust Bank, para birimi rublenin sert değer kaybettiği Rusya'da bu yıl kurtarılan ilk banka oldu. Merkez bankası bu krediye ek olarak yine bu hafta Trust Bank'ı kurtarmak ile görevlendirilen Otkritie adlı bankaya yaklaşık 530 milyon dolar tutarında altı yıl vadeli kredi vermişti. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.