TCMB'nin faiz kararı ne olacak?

TCMB'nin faiz kararı ne olacak?

Büyük merkez bankalarının arka arkaya açıkladığı faiz artırma kararları ve yüzde 73’ü aşan enflasyona rağmen Merkez Bankası’nın 23 Haziran’da yapılacak toplantıda politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bırakacağı tahmin ediliyor.

A+A-

Geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın ilk 5 toplantısında bir değişiklik yapmayan Merkez Bankası (TCMB) bu ayki faiz kararını 23 Haziran'da açıklayacak. Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu'nun politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

Gelişmekte olan ülkelerin ABD Merkez Bankası'nı (Fed) takip ederek faiz artırımlarına devam ettiği ortamda, Türkiye'de gelecek hafta yapılacak toplantıya dair bir heyecan yok, çünkü Merkez Bankası'nın ne yönde karar alacağını belirlediği bilinen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki hafta yaptığı konuşmada “Bu iktidar faizi artırmayacaktır; tam aksine biz faizi düşürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Merkez Bankası, zorlu koşullara rağmen ortodoks para politikasına dönüş ve faiz artırım sinyali vermiyor” yorumunu yapan Tera Yatırım Baş ekonomisti Enver Erkan, TCMB'nin haziran ayı piyasa katılımcıları anketine göre Merkez Bankası'nın 24 ay sonrası için politika faizini yüzde 19.79 olarak öngördüğüne işaret ederek, “Orta vadede para politikasında sıkılaşma beklendiği görülüyor. Bu görüşe katılsak da 23 Haziran toplantısında faiz değişikliği beklemiyoruz” dedi.

Erdoğan'ın faiz artırılmayacağını aksine düşürmeye devam edeceklerine yönelik sözlerine işaret eden İnfo Yatırım Stratejisti Çağlar Toros da “Yapılan açıklamalar baz alındığında gelişmekte olan ülkelerin faiz artırımlarına devam ettiği ortamda Türkiye olarak faiz artırımı yapılmayacağı net gibi gözüküyor” dedi.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler