Petrol fiyatları arzın daralacağı endişesiyle tırmanışa geçti

Petrol fiyatları arzın daralacağı endişesiyle tırmanışa geçti

Petrol fiyatları, ABD stokları ve yakıt arzının daralması ve Suudi enerji bakanının spekülatörlere yaptığı uyarının OPEC+ üretim kesintilerinin devam etmesi ihtimalini artırmasının ardından Çarşamba günü 1 doların üzerinde değer kazandı.

A+A-

Brent ham petrol vadeli işlemleri son olarak 68 sent veya %0,9 artışla varil başına 77,52 dolara yükselirken, ABD'nin West Texas Intermediate ham petrolü (WTI) 75 sent veya %1 artışla varil başına 73,66 dolara çıktı.

Brent erken saatlerde 1,03$ kadar artışla varil başına 77,87$'a yükseldi. WTI ise 1,07$'lık bir artışla varil başına 73,98$'a yükseldi.

OANDA kıdemli analisti Edward Moya, "Petrol, Suudilerin açığa satış yapanlara yönelik tehdidinin ardından yükselişe geçmeye başlıyor" dedi ve Suudi Arabistan'ın muhtemelen "fiyatları savunmak için ne gerekiyorsa" yapacağını ekledi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı'nın, fiyatların düşeceğine dair bahis oynayan açığa satıcıları "sıkıştıracağını" ve onlara "dikkatli olmalarını" söylemesinin ardından arz sıkışıklığı korkuları arttı.

Bazı yatırımcılar bunu, OPEC+ olarak da bilinen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya dahil müttefiklerinin 4 Haziran'daki toplantıda daha fazla üretim kesintisini değerlendirebileceğine dair bir sinyal olarak değerlendirdi.

CMC Markets analisti Tina Teng Çarşamba günü yayınladığı bir notta petrol fiyatlarının OPEC+'nın fiyat istikrarını korumak için üretimi daha da kısabileceği spekülasyonu üzerine yükseldiğini söyledi.

Salı günü geç saatlerde ABD ham petrol ve yakıt stoklarının keskin bir şekilde düştüğünü gösteren endüstri verileri de petrol fiyatlarını artırdı.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ham petrol stokları 19 Mayıs'ta sona eren haftada yaklaşık 6,8 milyon varil azaldı. Benzin stokları yaklaşık 6,4 milyon azalırken, distile ürün stokları yaklaşık 1,8 milyon azaldı.

Çarşamba günü açıklanacak olan Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerinin API rakamlarını teyit etmesi halinde, ABD benzin stokları üst üste üçüncü haftada da gerileyerek 2014'ten bu yana Anma Günü öncesi en düşük seviyelerine inmiş olacak.

OANDA'dan Moya konuyla ilgili "Yarınki EIA raporuyla bu teyit edilirse, resesyon endişelerinin bir miktar hafiflediğini görmeye başlayabiliriz" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bu yıl 29 Mayıs'ta kutlanan Anma Günü tatili, geleneksel olarak ABD'nin en yoğun yaz seyahatlerinin başlangıcına işaret ediyor.

Diğer taraftan, piyasalar ABD'nin borç tavanı görüşmeleri konusunda temkinli davranmaya devam etti ve bu da petrol fiyatlarındaki artışları sınırladı. Hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borçlanma limitini yükseltmek ya da temerrüde düşme riskini ortadan kaldırmak için son tarih yaklaşırken, Salı günü bir başka borç tavanı görüşmesi daha hiçbir ilerleme belirtisi olmadan sona erdi.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler